CID 2019 PARTICIPANTS

Invited speakers

  • Boštjan Brešar (University of Maribor, Slovenia)
    Vizing's conjecture - some old and new approaches PDF
  • Csilla Bujtás (University of Ljubljana, Slovenia)
    Weights and discharging in graph and hypergraph domination PDF
  • Daniel Cranston (Virginia Commonwealth University, USA)
    Using the Potential Method to Color Near-Bipartite Graphs PDF
  • Rafał Kalinowski (AGH University of Science and Technology, Poland)
    Symmetry breaking in graphs by edge colourings PDF
  • Dieter Rautenbach (Ulm University, Germany)
    Broadcast Independence PDF
  • Éric Sopena (Bordeaux University, France)
    Recent developments on homomorphisms and colorings of signed graphs PDF
  • Roman Soták (Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Slovakia)
    Star Edge-Coloring (with Ĺudmila Bezegová, Borut Lužar, Riste Škrekovski and Martina Mockovčiaková) PDF
  • Bjarne Toft (University of Southern Denmark, Denmark)
    HEX - the full story PDF

List of participants & talks

  1. Saeid Alikhani (Yazd University)
    Proper distinguishing (edge) coloring PDF
  2. Maryam Alipour (Hochschule Mittweida)
    Graph operations and neighborhood polynomials (with Peter Tittmann) PDF
  3. Marcin Anholcer (Poznań University of Economics and Business)
    Majority coloring of infinite digraphs (with Bartłomiej Bosek, Jarosław Grytczuk) PDF
  4. Gabriela Araujo-Pardo (Mathematics Institute, National University of Mexico)
    Circulant graphs and digraphs: Achromatic and diachromatic numbers and achromatic index (with J.J. Montellano-Ballesteros, M. Olsen, C. Rubio-Montiel) PDF
  5. Urszula Bednarz (Rzeszow University of Technology)
    Strong (1,1,2)-kernels and Fibonacci numbers PDF
  6. Germán Benítez-Bobadilla (Universidad Nacional Autónoma de México)
    Characterization of color patterns by dynamic H-paths (with Hortensia Galeana-Sánchez and César Hernández-Cruz) PDF
  7. Ez-Zobair Bidine (Hassan 1st University, Settat, Morocco)
    Independence number and packing coloring of cones over graphs (with Mustapha Kchikech, Gadi Taoufiq) PDF
  8. Marta Borowiecka-Olszewska (University of Zielona Góra, Poland)
  9. Mieczysław Borowiecki (University of Zielona Góra, Poland)
  10. Dragana Božović (Faculty of Electrical Engineering and Computer Science, University of Maribor)
    On the packing chromatic number of lexicographic products (with Iztok Peterin) PDF
  11. Francis Joseph Campeña (Mathematics and Statistics Department, De La Salle University Manila Philippines)
    Independent [1,2]-sets in a Cactus Graph (with Hans Steven Co Chien, Suhadi Saputro, Eko Budi Santoso) PDF
  12. Narda Cordero-Michel (Instituto de Matemáticas, UNAM)
    Alternating pancyclism in the colored generalized sum of 2-edge-colored graphs (with Hortensia Galeana-Sánchez) PDF
  13. Joanna Cyman (Gdańsk University of Technology)
  14. Kinkar Chandra Das (Sungkyunkwan University, South Korea)
    On independence number, location-domination number and metric dimension PDF
  15. Magda Dettlaff (Gdansk University of Technology)
    Characterizations of some perfect graphs (with Sergio Bermudo, Magdalena Lemańska) PDF
  16. Ewa Drgas-Burchardt (University of Zielona Góra, Poland)
  17. Tomasz Dzido (University of Gdańsk)
  18. Aysel Erey (Gebze Technical University)
    Legal Dominating Sequences PDF
  19. Anna Fiedorowicz (University of Zielona Góra, Poland)
  20. Maximilian Geißer (Technische Universität Bergakademie Freiberg)
    A polynomial chi-binding function for (P_5, banner)-free graphs (with Christoph Brause, Bert Randerath, Ingo Schiermeyer) PDF
  21. Raúl González-Silva (Charles University)
    Homomorphims, circulant digraphs and Grundy function (with Hortensia Galeana-Sánchez) PDF
  22. Aleksandra Gorzkowska (AGH University of Science and Technology)
  23. Karl Heuer (Technical University of Berlin)
    Forcing Hamiltonicity in locally finite graphs via forbidden induced subgraphs (with Deniz Sarikaya) PDF
  24. Mohammadali Iranmanesh (Yazd University)
    Some combinatorial properties of Abelian Cayley graphs (with Nasrin Moghaddami) PDF
  25. Andrzej Jastrzębski (Gdańsk University of Technology)
    Quadrilateral-free graphs
  26. Stanislav Jendroľ (Pavol Jozef Safarik University in Kosice, Faculty of Sciences, Šrobárova 2, 040 01 Košice, Slovakia)
    Colorings of plane graphs without long monochromatic facial paths (with Július Czap, Igor Fabrici) PDF
  27. Minjeong Kang (Incheon National University)
  28. Sandi Klavžar (University of Ljubljana, University of Maribor, IMFM Ljubljana)
    Maker-Breaker domination game (with Valentin Gledel, Vesna Iršič) PDF
  29. Adam Kostulak (University of Gdansk)
  30. Jakub Kwaśny (AGH University of Science and Technology, Kraków)
    On total inclusion chromatic number PDF
  31. Myounghwan Lee (Department of Mathematics, Incheon National University)
    Graphs without two vertex-disjoint S-cycles (with Min Jeong Kang, O-joung Kwon) PDF
  32. Magdalena Lemańska (Gdańsk University of Technology)
    On the diameter of gamma graphs of trees (with Paweł Żyliński) PDF
  33. Vadim Levit (Ariel University)
    On graphs admitting two disjoint maximum independent sets (with Zakir Deniz and Eugen Mandrescu) PDF
  34. Laila Loudiki (Cadi Ayyad University Polydisciplinary Faculty of Safi LMC Laboratory)
    Diameter, Upper Traceable Number and Radio k-Labeling Number of Generalized Petersen Graphs (with Mustapha Kchikech) PDF
  35. Mateusz Miotk (University of Gdańsk)
    Spanning trees with disjoint dominating and 2-dominating sets (with Paweł Żyliński) PDF
  36. Anak Agung Gede Ngurah (Universitas Merdeka Malang, Indonesia)
    A method for constructing 2-regular distance antimagic graphs (with Rinovia Simanjuntak) PDF
  37. Mika Olsen (Universidad Autónoma Metropolitana Cuajimalpa)
    Packing chromatic number and Moore graphs (with Julián Fresán-Figueroa, Diego González-Moreno) PDF
  38. Azucena Perales Reyes (Facultad de Ciencias, UNAM)
  39. Iztok Peterin (Institute of Mathematics, Physics and Mechanics, Ljubljana and University of Maribor)
    H-rainbow total domination number (with Aleksandra Tepeh) PDF
  40. Monika Pilśniak (AGH University)
  41. Sri Rahmadhanningsih (Institut Teknologi Bandung)
    Total Edge Irregularity Strength of Expan Graph of a Path with a Bipartite Graph (with A.N.M. Salman, Irwan Septiadi) PDF
  42. Douglas Rall (Department of Mathematics, Furman University)
    Packing chromatic vertex-critical graphs (with Sandi Klavžar) PDF
  43. Gibran Reynoso Jimenez (Facultad de Ciencias, UNAM)
  44. Monika Rosicka (University of Gdańsk)
    Coloring, gadgets and the Kochen-Specker theorem PDF
  45. María del Rocío Sánchez López (Sciences Faculty, UNAM)
    H-kernels in unions of H-colored quasi-transitive digraphs (with José Manuel Campero-Alonzo) PDF
  46. Suhadi Wido Saputro (Bandung Institute of Technology, Indonesia)
    On [1,2]-Independent Sets of Generalized Petersen Graphs (with Eko Budi Santoso, Francis Joseph H. Campeña) PDF
  47. Elif Saygı (Hacettepe University)
    On the chromatic polynomial and the dominaton numbers of k-Fibonacci cubes (with Ömer Eğecioğlu, Zülfükar Saygi) PDF
  48. Zülfükar Saygi (TOBB ETU)
    Bounds on the domination number and the total domination number of Lucas cubes PDF
  49. Ingo Schiermeyer (Technische Universität Bergakademie Freiberg, 9596 Freiberg, Germany)
    Polynomial chi-binding functions and forbidden induced subgraphs. A survey (with Bert Randerath) PDF
  50. Irwan Septiadi (Institut Teknologi Bandung)
    On Total C3-Irregularity Strength of Ladder and Cycle Related Graphs (with A. N. M. Salman and Sri Rahmadhanningsih) PDF
  51. Elżbieta Sidorowicz (University of Zielona Góra, Poland)
    On Rainbow Connection Numbers in Digraphs (with Éric Sopena) PDF
  52. Miguel Tecpa-Galván (Instituto de Matemáticas UNAM)
    H-panchromatic digraphs (with Hortensia Galeana-Sánchez) PDF
  53. Peter Tittmann (University Mittweida)
  54. Jerzy Topp (The State University of Applied Sciences in Elbląg)
    Minimal graphs with disjoint dominating and paired-dominating sets (with M.A. Henning) PDF
  55. Michał Tuczyński (Warsaw University of Technology)
  56. Elżbieta Tumidajewicz (AGH University of Science and Technology, Kraków)
  57. Zsolt Tuza (MTA Rényi Institute, Budapest, and University of Pannonia, Veszprém)
    Domination in the Boolean lattice (with Gyula O.H. Katona) PDF
  58. Kacper Wereszko (Department of Algorithms and System Modeling, Faculty of Electronics, Telecommunications and Informatics, Gdańsk University of Technology, Poland)
    Global complete alliances in graphs (with Michał Małafiejski, Krzysztof Ocetkiewicz) PDF
  59. Kristiana Wijaya (Graph, Combinatorics, and Algebra Research Group, Department of Mathematics, FMIPA Universitas Jember)
    Subdivision of Ramsey-Minimal Graphs for the Pair Matching and Path (with Edy Tri Baskoro) PDF
  60. Mariusz Woźniak (AGH University)
    Local irregularity - colorings and decompositions PDF
  61. Małgorzata Wołowiec-Musiał (Rzeszow University of Technology)
    Extremal graphs with respect to the number of (A1,...,Ak,2B) - edge colorings in trees PDF
  62. Iwona Włoch (Rzeszow University of Technology)
    On proper secondary domination in graphs (with Adrian Michalski) PDF
  63. Renata Zakrzewska (Gdańsk University of Technology)
    On-line Ramsey numbers for some graphs (with Janusz Dybizbański, Tomasz Dzido) PDF
  64. Rita Zuazua (Facultad de Ciencias, UNAM)
    Advances in consecutive colouring of oriented graphs (with M. Borowiecka-Olszewska, E. Drgas-Burchardt, N.Y. Javier Nol) PDF